Wiosenne porządki – jak je usprawnić?

Pierwsze ciepłe dni każdego z nas motywują do podjęcia się przeprowadzenia generalnych porządków w mieszkaniu. Nic w tym dziwnego – świecące słońce odsłania wszelkie mankamenty, jak smugi na oknach, niedokładnie wyczyszczone podłogi, a także rzuca światło na ogólny chaos. Jak zatem zacząć porządkować dom, aby cały proces przebiegł sprawnie?

Pozbądź się zimy z domu!

Zanim przystąpisz do głównej fazy sprzątania, pozbądź się z widoku tego, co nie będzie Ci potrzebne do następnej zimy. Pochowaj wszelkie grube swetry, zimowe kurtki, kozaki i śniegowce, a także grube koce, którymi opatulałeś się w zimne wieczory. Od razu zobaczysz, że Twoja garderoba stanie się przestronniejsza, a otoczenie bardziej gotowe na przywitanie wiosny. To także dobry moment, aby pochować pozostałości po dekoracjach bożonarodzeniowych!

Zadbaj o dywany

Przez całą jesień i zimę nie miałeś okazji wyprać dywanów? W takim razie koniecznie zrób to przy okazji wiosennych porządków. Najpierw jednak porządnie je poodkurzaj – wykorzystaj do tego odkurzacz z filtrem wodny, który jest przyjazny dla alergików. Dzięki niemu pozbędziesz się roztoczy oraz pyłków, które już być może przedostały się do Twojego mieszkania. Kolejno możesz też poświęcić trochę czasu na wytrzepanie dywanów, a następnie na ich porządne wypranie. Pozostaw je do wyschnięcia na świeżym powietrzu – niech wyschną naturalnie i dodatkowo się przewietrzą!

Sprzątaj bez detergentów!

Czy wiesz, że możliwe jest szybkie sprzątanie mieszkania bez używania detergentów? Udowadniają to urządzenia parowe, które pod wpływem wysokiej temperatury świetnie radzą sobie nie tylko z zabrudzeniami, ale i bakteriami i drobnoustrojami. Wypróbuj zatem mop parowy do posadzek – nadaje się do mycia każdego rodzaju podłóg, o ile ustawisz go na pożądaną temperaturę. Pamiętaj, że kafelki będą potrzebowały silniejszego strumienia pary niż panele. Dodatkowo przydatne okażą się ręczne urządzenia parowe z wężem i kilkoma końcówkami. Sprawdzą się do czyszczenia płyt grzewczych w kuchni, umywalek, zlewozmywaków, kabin prysznicowych, a nawet mocno zabrudzonych fug.

Wiosenne mycie okien

Do mycia okien możesz wybrać obecnie sporo urządzeń, które ułatwią Ci to zadanie. Podobnie jak w przypadku posadzek, możesz skorzystać z myjki parowej. Kluczowym elementem będzie tutaj specjalna ściągaczka, z którą wymyjesz szyby skutecznie, nie pozostawiając smug. Ciekawszym wyborem okaże się jednak specjalny robot do mycia okien, choć za niego musisz zapłacić o wiele więcej. Wystarczy przyłożyć go do szyby, aby zaczął swoją pracę – będzie czyścił okno bardzo dokładnie, fragment po fragmencie, a Ty w tym czasie z powodzeniem możesz zająć się porządkami w innej części domu. Co więcej, taki robot świetnie sprawdzi się też w czasie czyszczenia ścianek kabin prysznicowych, domowych luster oraz blatów wykonanych ze szkła. Teraz nie musisz się zastanawiać, czy mycie okien się opłaca, bo za chwilę może spaść deszcz – mycie możesz w każdej chwili powtórzyć zupełnie bezwysiłkowo i bez utraty cennego czasu wolnego!