French manicure – przewodnik krok po kroku

Francuski manicure, inaczej nazywany french już kilka lat temu podbił serca kobiet, tak samo jak kiedyś zrobiła to mała czarna. I tym samym uplasował się w kanonach klasyki stylizacji paznokci aż do dziś. Pasuje do każdego kształtu paznokci, jest elegancki, uniwersalny i klasyczny. To dlatego stał się wyborem wielu kobiet, od których stanowisko pracy wymaga jednocześnie stonowanego, ale eleganckiego wizerunku. Coraz częściej można go również zauważyć na dłoniach panien młodych, zarówno w klasycznym wydaniu jaki i z dodatkowymi zdobieniami. Jest on również ciekawą alternatywą dla stylizacji typu nude.

Manicure francuski – krótka historia

Pierwszy french został zrobiony w latach 70. XX wieku, a jego pomysłodawcą był Amerykanin Jeff Pink. Ta metoda stylizacji paznokci powstała specjalnie z myślą o gwiazdach Hollywood, a że manicure pasował do każdej stylizacji i okazji to szybko podbił ich serca. Dlaczego zatem mów się o nim french? Jako pierwsze zaczęły stosować go amerykańskie modelki, które wylansowały ten trend na pokazie mody w Paryżu!

Przeczytaj także: https://www.tychy.pl/2020/07/22/dobry-fryzjer-po-czym-go-poznac/

Manicure francuski – na czym polega metoda?

Chociaż obecnie możemy zobaczyć coraz więcej wariacji na temat francuskiej stylizacji paznokci, to klasyczna metoda opiera się zasadniczo na dwóch głównych cechach. Pierwszą, bardzo charakterystyczną cechą jest pokrycie końcówki paznokcia bialym lakierem. Drugą jest pokrycie reszty płytki jasnym, pastelowym kolorem. Najczęściej jest to róż lub beż. Najładniej wyglada na paznokciach w kształcie migdałków oraz kwadratowych, chociaż jest na tyle uniwersalny, że będzie dobrze prezentować się w każdym stylu.

Jak zrobić french manicure?

Obecnie można go wykonać w niemal każdym salonie kosmetycznym, jednak jeśli zdecydujesz się zrobić go samodzielnie w domu to poniższy przewodnik z pewnością Ci w tym pomoże. Będą Ci potrzebne:

 • drewniany patyczek do skórek,
 • pilniczek,
 • preparat zmiękczający do skorek,
 • baza pod lakier
 • naklejki do francuskiego manicure,
 • lakiery: biały oraz jeden w jasnym, pastelowym kolorze,
 • top do

Przewodnik:

 1. Przygotowując paznokcie do stylizacji należy w pierwszej kolejności zmyć poprzednią warstwę lakieru oraz oczyścić płytkę paznokcia. Jeśli chcesz dodatkowo zadbać o dłonie, to po opiłowaniu do pożądanego kształtu, możesz je namoczyć w kąpieli wodnej, do której należy dodać specjalny płyn lub sól przeznaczone do moczenia dłoni.
 2. Po osuszeniu dłoni ręcznikiem, nałóż specjalny preparat do skórek, odczekaj ok. 30 sekund do minuty i delikatnie odsuń skórki drewnianym patyczkiem.
 3. Kolejnym krokiem jest nałożenie bazy pod lakier, najlepiej przezroczystej. Zapobiega ona odbarwianiu się paznokci oraz wydłuża trwałość francuskiego manicure.
 4. Ostrożnie naklejamy paseczki, ktore wyznaczać nam będą linię białej końcówki paznokcia. Wyznaczony obszar malujemy białym lakierem i czekamy aż wyschnie do mniej więcej 80-90%. Nie należy ściągać paseczka za szybko – mogą powstać brzydkie zacieki. Powoli ściągamy paseczki i sprawdzamy czy lakier jest równo położony. Jeśli linia nie jest precyzyjna możemy poprawić ją delikatnie patyczkiem lub nasączonym zmywaczem patyczkiem do higieny uszu.
 5. Na koniec nakładamy na całą płytkę paznokcia wybrany lakier w kolorze jasny róż, beż lub nude. Po wyschnięciu całą płytkę pokrywamy topem utrwalającym i gotowe!

Możesz cieszyć się pięknym, eleganckim i klasycznym frenchem.

Więcej ciekawych inspiracji znajdziesz na https://www.moment.pl/blog/manicure-french-krok-po-kroku/