Żel czy płyn dezynfekujący?

Dezynfekcja stała się bardzo ważnym tematem. Z tego powodu na rynku dostępne są setki różnych produktów, które służą właśnie do dezynfekcji. Wśród nich można wyróżnić też żele i płyny. Które z nich są skuteczniejsze? Które bardziej opłaca się wybierać?

Inna konsystencja

Przede wszystkim Żel dezynfekujący od płynu różni się konsystencją. Żel jest bardziej gęsty, a co za tym idzie, nie spływa z dłoni w takim tempie, w jakim robi to ciecz. Dzięki tej większej gęstości porcję żelu można dokładnie odmierzyć i nie trzeba się niepokoić jego przypadkowym rozlaniem.Zasługą większej gęstości jest też możliwość równiejszego rozprowadzenia produktu na skórze. Łatwiejsza aplikacja na pewno spodoba się osobom, które się spieszą i nie mają czasu na żmudne wklepywanie płynu w dłonie.

Szybkie wysychanie

Dzięki temu, że żel dezynfekujący zawiera zmniejszoną ilość wody, to może on dość szybko wyschnąć. Wystarczy kilka sekund kontaktu ze świeżym powietrzem, by cienka warstwa, rozprowadzonego na skórze żelu dezynfekcyjnego zniknęła. To bardzo dobra informacja, bo czekanie aż płyn wyschnie i będzie można powrócić do swoich zadań, jest dość uciążliwe. Nie można też zapominać, że w przypadku kiedy dezynfekcja jest przeprowadzana podczas pracy, takie czekanie po prostu przyczynia się do opóźnień. Nawet jeśli to tylko kilkadziesiąt sekund, to zsumowane przerwy w ciągu dnia mogą okazać się dość długą przerwą od zajęć.

Porównywalna skuteczność

Warto jednak podkreślić, że skuteczność płynów i żeli dezynfekujących jest bardzo porównywalna. Nie można jednoznacznie stwierdzić, który z nich lepiej usuwa drobnoustroje, bo jest to uzależnione od składu produktu, a nie od jego formy. Docelowo może to oznaczać, że niektóre żele będą skuteczniejsze niż płyny i na odwrót.Stąd też, by wybrać najlepszy i najskuteczniejszy produkt należy zapoznać się z informacją na jego opakowaniu. Tam producent powinien wyjaśnić, jaki odsetek drobnoustrojów może zostać zneutralizowany dzięki użyciu konkretnego preparatu.