Dziurawiec pospolity

alek - czerwiec herbavis - herba (2) .jpg

Wiele roślin znanych człowiekowi znalazło zastosowanie w medycynie. Choć nie zastąpią lekarstw, mogą stanowić nieocenione wsparcie w procesie leczenia. Część z nich zaleca się stosować bez względu na stan zdrowia pacjenta, ponieważ pozytywnie wpływają na samopoczucie i odporność organizmu.

Czym jest dziurawiec pospolity?

To gatunek rośliny o żółtych kwiatach, który występuje naturalnie w Europie, zachodniej Azji i północnej Afryce. Stosuje się go w medycynie, ale także jako roślinę ozdobną. Dziurawiec zwyczajny to jedno z najczęściej wykorzystywanych ziół przez wzgląd na swoje wszechstronne działanie. Właściwości prozdrowotne zawdzięcza obecności wielu różnych substancji, są to między innymi: hyperycyna i flawonoidy, które są silnymi przeciwutleniaczami; hyperozyd, który działa moczopędnie; rutyna i kwercetyna, które uszczelniają naczynia włosowate; garbniki, które mają właściwości bakteriostatyczne i przeciwbiegunkowe. W nasionach dziurawca znajduje się ponadto hyperforyna, związek o działaniu antybiotycznym. Roślina ta zawiera również kwasy fenolowe, olejki eteryczne, karotenoidy, witaminę A i C, pektyny oraz cholinę. Można by rzec, że dziurawiec zwyczajny to istne naturalne bogactwo korzystnych dla zdrowia substancji.

Kiedy sięgnąć po dziurawiec pospolity?

Dziurawiec może być stosowany wspomagająco w terapii stanów depresyjnych oraz depresji o łagodnym, lub umiarkowanym nasileniu. Według specjalistów korzystny wpływ tej rośliny na układ nerwowy jest efektem działania hyperycyny, która hamuje rozkład serotoniny (tak zwanego „hormonu szczęścia”), przez co podnosi jej poziom w organizmie. Właściwości uspokajające dziurawca mogą też wspierać leczenie nerwic, stanów lękowych oraz łagodzić dolegliwości w okresie menopauzy. Dziurawiec zwyczajny doskonale sprawdzi się także jako środek łagodzący podrażnienia skóry. Roślina ta działa antybakteryjnie, antyseptycznie i ściągająco, dzięki czemu może być używana do przemywania wszelkiego rodzaju zmian skórnych – trądzikowych, ropnych czy wrzodów. Ponadto dziurawiec działa rozkurczająco na mięśnie gładkie układu pokarmowego, dlatego sprawdza się w niwelowaniu bólów brzucha. Natomiast działanie żółciopędne i łagodzące objawy niestrawności, sprawiają, że może być wykorzystywany do leczenia stanów zapalnych w obrębie układu pokarmowego.

W jakiej formie stosować dziurawiec?

Zależnie od przeznaczenia na rynku dostępne są kapsułki, susz do przygotowywania naparów oraz kremy i inne substancje do stosowania zewnętrznego, w skład których wchodzą olejki eteryczne dziurawca. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu należy pamiętać o zapoznaniu się z listą przeciwskazań, które ewentualnie wykluczą możliwość używania go.