Moskitiery do okien i drzwi – rodzaje i sposób montażu

Typy moskitier możemy dostosować do indywidualny potrzeb, gustu lub weny, jaką mamy na wystrój całego pomieszczenia. Jest to istotne, ponieważ nie są one jedynie sposobem walki z różnego rodzaju owadami, ale także stanowią element estetyczny okna. Z tego powodu rynek oferuje kilka rodzajów moskitier, które swoje zastosowanie znajdą w różnych typach pomieszczeń.

Typy moskitier

Moskitiery na magnes – konstrukcja, która skonstruowana jest z aluminiowej i sztywnej, polakierowanej ramki. Moskitiera jest przyciągana przez magnesy, które są przewiercone do zewnętrznej obwódki okna. Jej montaż jest nadzwyczajnie prosty i mało uciążliwy, ponieważ moskitiera jest wysyłana do klienta w całości! Jest to, jak się można domyślać, idealne rozwiązanie dla osób, które chcą montować moskitiery sezonowo.
Moskitiery ramkowe – to przede wszystkim ekonomiczny i bardzo bezpieczny sposób na zabezpieczenie pokojów i pomieszczeń przed insektami, owadami oraz pyłkami. Ramka moskitiery stworzona jest z lekkiego aluminium, które jest pomalowane proszkowo, aby zapobiec ewentualnemu rdzewieniu aluminiowej ramki. Moskitiera zostaje zaczepiana bezinwazyjnie do profilu okna, za sprawą tak zwanych haczyków obrotowych. Moskitiera w zależności od wymiarów jest wysyłana do klienta w całości lub w częściach, jednak montaż, tak jak w przypadku moskitiery na magnes jest błahy i nie przysparza żadnych problemów.
Moskitiery rolowane – taką rodzaj moskitiery można zastosować do tradycyjnych okien, jak i drzwi balkonowych, czy okien dachowych. Mają właściwości zapobiegające trzaskaniu, jak również samoistnemu zwijaniu się rolety. Duża liczba typów wzorów kolorystycznych umożliwia dopasowanie moskitiery do własnych preferencji. Istnieją dwie możliwości montowań. Pierwsza to sposób inwazyjny, przy pomocy wkrętów lub kołków. Drugi – bezinwazyjny – z wykorzystaniem haczyków.
Drzwi moskitierowe – jest to nowoczesny, ruchomy system, który zabezpiecza pomieszczenia w budynkach przed owadami oraz insektami, które wpadają do mieszkań przez uchylone drzwi tarasowe, czy balkonowe. Drzwi moskitierowe mogą być przesuwane poprzez wykorzystanie specjalistycznych skrzydeł z rolkami, hamulców i zderzaków końcowych, szyn jezdnych lub tradycyjnie – wykorzystując narożniki wewnętrzne.

Montaż moskitier

Do pomiarów oraz montażu najlepiej wezwać i zatrudnić fachowców. Jeżeli jest taka opcja, zamówić usługę w firmie, w której dokonaliśmy zakupu moskitiery. Niektóre produkty wymagają specjalistycznej wiedzy i praktycznego doświadczenia. Do nietrudnych czynności należy montaż moskitiery ramkowe. Ich założenie jest tak bardzo proste i intuicyjne, że każdy, nawet niepełnoletnia osoba może sobie z tym poradzić. Inaczej sprawa wygląda z moskitierami rolowanymi oraz przesuwnymi, których montaż wymaga użycia umiejętności przy obsłudze odpowiednich narzędzi.
Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami z firmy Systemy SURMA – www.systemysurma.pl