Czynniki ryzyka demencji – czy można uchronić się przed chorobą?

46149837 - happy senior man and woman looking at camera in the kitchen

Chorobą, jakiej najbardziej obawiają się osoby starsze, jest demencja, która uniemożliwia im samodzielne funkcjonowanie oraz uzależnia od pomocy innych osób. I choć bardzo często demencję wiąże się z chorobą charakteryzującą osoby w określonym wieku, to okazuje się, że jednego na trzy zachorowania można uniknąć. Na 65% czynników, które powodują demencję, żaden chory nie ma wpływu. Można jednak wpłynąć na 35% czynników, odpowiedzialnych za powstanie demencji.

Główne czynnik rozwoju demencji

Naukowcy z University College w Londynie wskazali aż 9 różnych czynników, określając procentowo możliwość ich wpłynięcia na zachorowanie na demencję. Wśród tych czynników wymienia się: utratę słuchu w wieku dorosłym, która w aż 9% wpływa na powstanie demencji, zbyt niskie wykształcenie (osoby z co najwyżej średnim wykształceniem mogą zachorować na demencję, a ich edukacja wpływa na ten proces w aż 8%), palenie papierosów czy nieleczona depresja z poziomem równym odpowiednio 5% i 4% na zaistnienie demencji. Pozostałe czynniki, które wpływają na powstanie demencji, to m.in. brak regularnej aktywności fizycznej, społeczna izolacja oraz inne choroby, w tym cukrzyca typu 2, nadciśnienie oraz otyłość. Warto pamiętać, że choć demencja jest chorobą wieku starczego, to zmiany w mózgu, które do niej prowadzą, powstają dużo wcześniej. Stąd tak duży nacisk kładzie się na zmianę nawyków żywieniowych oraz zmianę stylu życia, których należy dokonać odpowiednio wcześniej. Równie istotna jest aktywność fizyczna oraz profilaktyka i regularne badania.

Gimnastyka mózgu oraz dieta

Przy zmianach, jakie zachodzą w mózgu, ważna jest odpowiednia gimnastyka dla tego mięśnia. Aktywności mózgu sprzyja zarówno rozwiązywanie krzyżówek i zagadek logicznych, jak i czytanie czy uczenie się na pamięć. Jednak samo rozwiązywanie zagadek, nawet typu Sudoku, może nie być wystarczające. Dla osób zagrożonych demencją ważne są także kontakty międzyludzkie oraz możliwość rozwijania hobby, można również zdecydować się na naukę nowych umiejętności, jak np. nowy język obcy, ale i nauka gry na instrumencie. Duży wpływ na demencję ma również odpowiednio zbilansowana dieta, w której powinny się pojawić kwasy Omega 3, w jakie obfitują morskie ryby. To one, ale również orzechy czy awokado, pozytywnie wpływają na mózg, dostarczając mu niezbędnego paliwa do lepszego funkcjonowania. Ten składnik można również suplementować, sięgając po tran wzbogacony w kasy tłuszczowe.

Dbaj o serce

Najważniejszym organem, o który należy zadbać w kontekście demencji, jest… serce. Lżejsza dieta śródziemnomorska, większa ilość aktywności fizycznej oraz regularne przyjmowanie aspiryny, która rozrzedza krew, to tylko niektóre czynniki, wpływające na serce, a jednocześnie ograniczające powstanie demencji. Niewielkie ilości kwasu acetylosalicylowego, jaki znajduje się w aspirynie, zapobiegają upośledzeniu czynności związanych z zapamiętywaniem. Należy również regularnie się badać, w szczególności kontrolując ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i cukru oraz unikając nadwagi.