PKS Łódź – koniec działalności

Ostatni dzień czerwca 2021 roku, to wtedy swoją działalność zakończył Łódzki PKS. Niestety z roku na rok coraz mniejsze zapotrzebowanie na ten środek przewozów spowodowało, iż zyski były zbyt niskie, aby nadal kontynuować działalność. Jednakże firma ciągle funkcjonuje, jednakże w innej formie.

Historia PKS Łódź

Łódzki PKS powstał w 1999 roku. Praktycznie od samego początku stał się bardzo popularnym środkiem transportu dla mieszkańców Lodzi i okolic. W skład obsługiwanych przez firmę miast wchodziły między innymi pobliskie Pabianice, Tuszyn, Lutomiersk, a także Opole.

Mniej więcej w roku 2005, korzystający z PKS- u Łódź pasażerowie zaczęli dostrzegać ogrom wad tychże autobusów. Niestety samochody stawały się przestarzałe, niejednokrotnie siedzenia były bardzo zabrudzone, a komfort w łódzkim MPK przewyższał znacznie ten z PKS-u.

Upadek PKS Łódź

Z roku na rok coraz więcej autobusów w beżowo-pomarańczowym kolorze zaczęło znikać z mapy województwa, a w ich miejsce weszły pojazdy łódzkiego MPK.

Oferta PKS była coraz słabsza i tylko czasem drobne kursy przypominały ludziom, że kiedyś miały swoje „5 minut”. PKS Łódź przegrał z konkurencją przede wszystkim z powodu zbyt małej częstotliwości przejazdów na danych liniach, a także niższego standardu samego przejazdu.

W końcowej fazie działalności Łódzkiego PKS-u autobusy kursowały tylko na trasie Łódź – Opole.

Czy PKS Łódź powróci?

Oficjalnie 30 czerwca 2021 roku PKS w Łodzi zakończył swoją działalność w wyniku postępującego spadku rentowności wykonywania komunikacji autobusowej.

Zlikwidowano wszystkie połączenia i zakończono regularny przewóz ludzi. Firma jednak nie znikła, ponieważ PKS Łódź zarządza dwoma dworcami oraz budynkiem przy ulicy Smugowej. Nie są to jedyne nieruchomości zarządzane przez PKS-u Łódź. Ponadto firma oferuje przeprowadzanie badań technicznych oraz sprzedażą biletów autobusowych.

Starsze pokolenie doskonale pamięta lata świetności PKS-ów. Były one jedynym środkiem transportu w wielu podmiejskich terenach. Obecnie to MPK przeżywa swój czas, ale kto wie, co będzie za 20 lat.