Nitonakrętki – rodzaje i zastosowanie

Czasami macie już tego wszystkiego – kolokwialnie pisząc – po dziurki w nosie? Chodzi po prostu o to, że cały czas nie możecie bowiem trafić na dobrej jakości informacje o nitonakrętkach? Zostańcie zatem z nami. Czym charakteryzują się tego typu akcesoria? Gdzie są najczęściej wykorzystywane w dzisiejszych czasach?

Co to jest nitonakrętka?

Dzisiejszy artykuł warto rozpocząć od tego, czym w ogóle są takie właśnie elementy. Nitonakrętka to rodzaj tulejki. Fachowcy zwracają uwagę na fakt, że akcesoria tego typu posiadają gwintowaną wewnętrznie część. Dlaczego jest to jednak tak istotne? To powoduje, że bez problemu można łączyć cienkościenne elementy, gdzie nie ma żadnego sposobu na to, aby wykonać jakiekolwiek nagwintowanie otworu. Nie można nie wspomnieć o tym, że nitonakrętki składają się generalnie z trzech części. Poza gwintowaną wewnętrznie wyróżniamy również niegwintowaną cienkościenną oraz kołnierz.

Jakie wyróżniamy rodzaje tych elementów? Między innymi dzieli się je pod kątem zastosowanego materiału. Warto zwrócić uwagę na fakt, że fachowcy używają do produkcji między innymi stali nierdzewnej. Takie nitonakrętki są zaliczane do akcesoriów bardzo wytrzymałych i odpornych na działanie rozmaitych czynników zewnętrznych. Nitonakrętki powstają również z aluminium. Tego typu akcesoria są choćby wyjątkowo elastyczne, a także relatywnie proste w montażu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się również na nitonakrętki kwasoodporne. Opisywane dzisiaj akcesoria różnią się także rozmiarem. Jest on określany przy pomocy skali od M3 do M12. Należy tutaj przypomnieć również o takim aspekcie, jak wygląda kołnierza. Do wyboru są nitonakrętki z kołnierzem cienkim, grubym czy wpuszczanym.

Zobacz aktualną ofertę – nitonakrętki od Stalmut.

Gdzie takie akcesoria są używane?

Eksperci stosują nitonakrętki w rozmaitych sytuacjach. Nierzadko wybierane są nitonakrętki zrywalne z łbem płaskim. Co warto wiedzieć na temat tych akcesoriów? Posiadają one normy DIN 7337/ISO 15977. Pamiętajcie, że wybierając takie właśnie elementy gwarantujecie sobie wykonanie z najwyższej jakości materiału. Pod żadnym względem nie będziecie narzekać również na solidność, wytrzymałość itp. W zależności od rodzaju zastosowanego materiału, wyróżniamy rozmaite zakresy określane przy pomocy Ø – na przykład dla stali nierdzewnej ten zakres wynosi od Ø3 do Ø6,4. Dobrej jakości nitonakrętki są nierzadko wykorzystywane w przemyśle lub budownictwie. Jest to spowodowane tym, że takie akcesoria umożliwiają łączenie dwóch elementów na zasadzie łatwego do zrealizowania nitowania. Poza tym takie produkty są wykorzystywane w czasie prac remontowych.