Zalety korzystania z platformy blogowej

Działające w sieci platformy blogowe są odpowiedzią na konkretne potrzeby użytkowników internetu, którzy nie tylko chcą spisywać swoje przemyślenia, ale również dzielić się nimi, oczekując oceny i opinii. Tego typu platformy tworzą swoistą sieć społecznościową, dając możliwość dłuższych wypowiedzi.

Platformy blogowe mają coraz więcej zwolenników. Po pierwsze dają możliwość uzyskania wirtualnej popularności – nie trzeba mieć znanego nazwiska, aby teksty zyskiwały czytelników i komentarze. Po drugie, to forma dzielenia się własnym zdaniem, której nie ogranicza liczba znaków.

Od zera do blogowego bohatera

Platforma blogowa rzeczywiście daje szansę nie tylko na rozwinięcie pisarskiego kunsztu, ale również umożliwia zdobycie sporej popularności. Dzieje się tak z racji tego, że użytkownicy zakładają konta na serwisach, które już na wstępie mają wielu fanów – to zdecydowanie łatwiejszy start. Dodatkowo nie trzeba budować szaty graficznej czy wybierać opcje dodatkowe, gdyż są dostępne dla każdego zalogowanego internauty.

Dodatkowy atut polega na możliwości wejścia w naprawdę sporą społeczność blogerów, którzy mają możliwość dyskusji ze sobą, właśnie w przestrzeni wirtualnej, co byłoby niemożliwe w świecie realnym. Zazwyczaj autorzy piszą z miejsc odległych od siebie o setki kilometrów, a mimo to ich teksty wywołują ożywioną dyskusję w cyfrowym świecie. Co więcej, nie raz popularność przekłada się także na inne media. Jest wielu blogerów, którzy zyskali wręcz sławę celebrytów.

Oczywiście blog rządzi się własnymi prawami, ale zawsze musi być prowadzony w ciekawy sposób, który zachęci czytelników do pozostawienia swojej opinii lub komentarza. Słaba historia rzadko kiedy się sprzeda – w najlepszym przypadku autor zyska swoje niechlubne 5 min sławy. Dlatego tak ważna jest konsekwencja i doskonalenie warsztatu.

Jak prowadzić blog na platformie?

Dobra platforma blogowa nie nie tylko umożliwia publikowanie własnych treści autorom, ale tworzy całą społeczność odbiorców. Można ją porównać do portalu społecznościowego,  z tym że liczy się na niej głównie treść, a wpisów nie ogranicza liczba znaków. To rozwiązanie dla tych, którym zwykłe pisanie postów nie wystarcza. Niestety dłuższe formy wypowiedzi nie sprawdzają się też na popularnych serwisach – dyskusja polega na skrótowej formie wypowiedzi, uzupełnionej emotikonami.

Platforma blogowa już na starcie daje dostęp do licznego grona odbiorców. Aby zyskać “swoich” czytelników, warto podejmować aktualne tematy – nieraz kontrowersyjne, czytać blogi innych i pozostawiać pod nimi własne komentarze. Warto pamiętać, że pisanie w dobrym stylu wymaga czasu i sporego wysiłku o czym nie zawsze pamięta początkujący bloger. Dobrze oczywiście mieć swój własny, niepowtarzalny styl wypowiedzi, który będzie wizytówką autora. Niektórzy słusznie porównują, że pisanie krótkich postów na serwisach społecznościowych jest jak sprint, a blogowanie to już poważny maraton, który wymaga sporego zaangażowania i autorskiej konsekwencji.

Czytaj więcej: Kto tak naprawdę stoi za sterami NATO?