Skuteczne zabiegi rewitalizacyjne i przeciwstarzeniowe

Starzenie się skóry jest procesem związanym z postępującym wraz z wiekiem starzeniem się całego organizmu. Zjawisko to rozpoczyna się około 25. roku życia i ma długotrwały przebieg. Na początku pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne. Są one jednak na tyle drobne, że nie stanowią większego defektu kosmetycznego. Dopiero po 40. roku życia proces starzenia się postępuje szybciej, wpływając m.in. na zwiotczenie czy marszczenie skóry.

Praktyka pokazuje, że dzięki odpowiedniej pielęgnacji, można skutecznie opóźnić starzenie się skóry lub wyraźnie złagodzić przebieg tego procesu. Pomagają w tym m.in. profesjonalne zabiegi kosmetyczne, a w szczególności popularne kuracje rewitalizacyjne. Co warto wiedzieć o tych terapiach oraz o samym procesie starzenia się skóry i jego konsekwencjach?

Rezultaty starzenia się skóry

Objawem starzenia się jest m.in. to, że wszystkie warstwy skóry z biegiem lat ulegają zwiotczeniu, a metabolizm komórek skóry i procesy regeneracyjne – stopniowej redukcji. Poza tym, czynniki zewnętrzne, zwłaszcza promieniowanie ultrafioletowe, dodatkowo uszkadzają poszczególne komórki naskórka i skóry właściwej, zmniejszając coraz bardziej zdolności naprawcze tych tkanek. W rezultacie, oprócz zwiotczenia i ścieńczenia, występują także inne objawy: przebarwienia, szorstkość, pergaminowatość, siateczka zmarszczek, bruzdy czy pogrubienie porów. Można jednak zredukować te zjawiska, poprawiając metabolizm tkanek oraz stymulując naturalne procesy regeneracyjne poszczególnych komórek naskórka i skóry właściwej. Na tym właśnie polega rewitalizacja, którą przeprowadza się np. za pomocą własnego osocza bogatopłytkowego. Jest to jedyne źródło naturalnych, silnie działających na tkanki czynników wzrostowych, wykorzystywanych przez nasz organizm m.in. do gojenia ran.

Kto potrzebuje rewitalizacji skóry?

Zabiegi rewitalizacji skóry polecane są wszystkim, którzy chcą odmłodzić swoją twarz, zredukować objawy starzenia się i poprawić stan oraz kondycję cery. Dużą korzyść odniosą z nich także osoby skarżące się na zmiany potrądzikowe, przebarwienia, worki lub zasinienia pod oczami, teleangiektazję (pajączki naczyniowe), uszkodzenia posłoneczne bądź nadmierne rogowacenie naskórka. Ponadto, zabiegi rewitalizacyjne są szczególnie wskazane u każdego, kto jest narażony na negatywny wpływ czynników zewnętrznych: zanieczyszczonego powietrza, alkoholu, niewłaściwej diety, stresu, małej ilości snu czy zbyt intensywnej ekspozycji na światło słoneczne.

Popularne kuracje przeciwstarzeniowe

Do grona skutecznych zabiegów rewitalizacyjnych na pewno należą 2 odmiany mezoterapii – zarówno igłowa, jak i mikroigłowa. Wspomniane kuracje powstrzymują proces starzenia się skóry, poprawiają jakość naskórka i skóry właściwej, odpowiadają za prawidłowe nawilżenie i odżywienie, a także zmniejszają zmarszczki. Ponadto, są warte uwagi ze względu na niedużą inwazyjność. Dlatego najlepiej omówić oddzielnie każdy z tych zabiegów.

Mezoterapia mikroigłowa – metoda kontrolowanego uszkodzenia skóry poprzez mechaniczne, bardzo gęste nakłuwanie wyjątkowo cienkimi igłami. Używa się do tego celu różnych sprzętów oraz igieł o długości od 0,25 do 2,5 mm. Ich zastosowanie powoduje powstanie kilku tysięcy mikrokanalików, które przez krótki czas pozostają otwarte, co daje możliwość głębokiego wprowadzenia wybranego preparatu. Również samo nakłuwanie skóry przyczynia się do bardzo intensywnej stymulacji fibroblastów. Ponadto, preparaty wykorzystywane do tego zabiegu są dostosowywane do indywidualnych potrzeb osoby, która zgłosi się do gabinetu.

Mezoterapia igłowa – kuracja polegająca na dostarczeniu do skóry różnych substancji odżywczych i witamin. Często wykorzystuje się w niej preparaty zawierające kwas hialuronowy. Wprowadzenie składników aktywnych odbywa się za pomocą iniekcji, czyli przy użyciu strzykawki i igły lub specjalnego pistoletu do mezoterapii. Dzięki temu zabiegowi można w sposób niechirurgiczny poprawić kondycję i wygląd skóry. Iniekcje odpowiednich substancji stymulują bowiem metabolizm komórek oraz zwiększają produkcję kolagenu i elastyny. Ponadto, po wykonaniu zabiegu skóra sprawia wrażenie dobrze odżywionej, wygładzonej i wypoczętej, a co za tym idzie – wygląda młodziej. Kuracja wzmacnia również jej strukturę oraz napięcie. Warto jednak pamiętać, że dobre rezultaty zapewnia dopiero seria mezoterapii w gabinecie. A najlepszym sposobem jest zastosowanie „terapii uderzeniowej”, złożonej z 2-3 zabiegów, przeprowadzanych w odstępach co 2-3 tygodnie.

Kosmetolog Qclinique
Milena Kaczmarek