Rodzaje norm dotyczących śrub

Śruby to bardzo małe elementy, które jednocześnie mają duże znaczenie w kontekście prawidłowo działającej maszyny czy konstrukcji, która stoi na zewnątrz i powinna być odporna na działanie czynników atmosferycznych itp. Nie wolno zatem bagatelizować kwestii dotyczącej ich wyboru. Aktualnie bardzo dużo osób korzysta z norm dotyczących elementów z tej kategorii. Co warto wiedzieć o ISO/DIN/PN? Na czym polega konwersja pomiędzy poszczególnymi oznaczeniami? Czy wykonanie tej czynności jest czasochłonne?

Rodzaje norm

Warto wiedzieć, że zdecydowanie najbardziej uniwersalne są normy ISO sankcjonowane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Dlaczego? Wpływ ma na to fakt, że stowarzyszenie – z siedzibą w szwajcarskiej Genewie – zrzesza 162 państwa (jest to także Polska). Trzeba podkreślić, że normy ISO tak naprawdę obowiązują na każdym kontynencie. Nic więc dziwnego, że są uważane za najbardziej uniwersalne – na przykład w trakcie dokonywania interesów pomiędzy firmami z różnych krajów. W Polsce stosowane są również między innymi normy DIN sankcjonowane przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny (Deutsches Institut für Normung). Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna rozpoczęła swoją działalność w 1947 roku. Co ciekawe, stowarzyszenie niemieckie wyprzedziło ją w tym aspekcie o 30 lat. Co natomiast oznacza skrót PN? Są to Polskie Normy zatwierdzone przez Polski Komitet Normalizacyjny. Trzeba podkreślić, że normy tego typu są ogólnie dostępne. Ich dystrybucję kontroluje również Polski Komitet Normalizacyjny. Osoby, które chcą kupić odpowiedniej jakości śruby, podkładki, wkręty, blachowkręty, kołki, nity, nakrętki, zawleczki itp. powinny korzystać właśnie z takich norm. Wszystko dlatego, że wyżej wymienione elementy spełniają określone kryteria. Producenci musieli zatem dołożyć wszelkich starań, aby ich produkty mogły być opisywane jako spełniające konkretne normy.

Na czym polega konwersja?

Śruby drobnozwojne sześciokątne z pełnym gwintem są często stosowane w różnych branżach. Między innymi znajdują zastosowanie w mechanice samochodowej czy w czasie budowy maszyn. Chcecie je kupić? Jak znaleźć oznaczenia tych elementów biorąc pod uwagę norm ISO/DIN/PN? Aby je poznać, trzeba znać tylko jedno oznaczenie – tak naprawdę obojętnie jakie. Śruby drobnozwojne sześciokątne z pełnym gwintem są określane w standardach międzynarodowych jako ISO 8676. Chcecie dowiedzieć się, co na ten temat mówią normy DIN? Wystarczy skorzystać z tabeli konwersji i wpisać znane Wam oznaczenie. Takim sposobem dowiecie się, że Niemiecki Instytut Normalizacyjny określa śruby drobnozwojne jako DIN 961.

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Stalmut.