Peeling jako obowiązkowy element w pielęgnacji twarzy

Nasza skóra ma chronić wewnętrzne warstwy ciała przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Dlatego na co dzień wykonuje pracę, polegającą na wytwarzaniu komórek, które przemieszczają się ku górze. Ponadto produkuje substancje wiążące wodę lub takie, które mają uszczelniać ochronny płaszcz lipidowy. Kiedy komórki te wykonają swoje zadanie, powoli obumierają i złuszczają się. Dlatego ważne jest ich efektywne usuwanie, również z powierzchni twarzy, na co pozwala peeling.

Na czym polega peeling twarzy?

W ramach peelingu możemy usunąć stary, obumarły naskórek, który na bieżąco się złuszcza. Zrobimy w ten sposób miejsce na nowe komórki naszej skóry. Cały cykl od chwili powstania komórek skóry, aż do ich naturalnego obumarcia i złuszczenia, trwa około 28 dni. Wraz z wiekiem okres ten się wydłuża, przez co skóra może stać się nieprzyjemna w dotyku, szorstka, zmęczona i pokryta zmarszczkami. Peeling twarzy przywróci jej blask, ponieważ przyspieszy tempo złuszczania naskórka.

Jak działa peeling?

Peeling usuwa zanieczyszczenia i obumarłe komórki naskórka, a właściwie jego zewnętrznej warstwy. Dzięki temu może odblokować ujścia gruczołów łojowych i zapobiec powstawaniu nieestetycznych zaskórników. Pielęgnacja twarzy bez peelingu nie będzie kompletna, ponieważ używane kremy i serum nie będą w stanie wniknąć w głąb skóry i prawidłowo ją odżywić.

Ponadto peeling pobudza skórę do wytwarzania nowych komórek, dzięki czemu okres wymagany do pełnego złuszczenia się martwego naskórka zdecydowanie się skraca. Regeneracja przebiega szybciej, poprawia się koloryt skóry i ogólna jej kondycja.

Rodzaje peelingów

W sklepach z asortymentem kosmetycznym można kupić różnego rodzaju peelingi. Popularne są peelingi ziarniste, nazywane również mechanicznymi. W preparatach tego typu występują różnej wielkości drobinki, które wmasowywane w twarz powodują mechaniczne usuwanie martwego naskórka, stąd też ich nazwa. Owe drobinki mogą pochodzić z naturalnych preparatów, jak zmielone łupiny orzechów czy sól z Morza Martwego lub cukier trzcinowy, albo też mieć postać miękkich polietylenowych kuleczek.

Dobrze sprawdzają się również peelingi enzymatyczne, które dzięki zawartości enzymów roślinnych działają na kreatynę, która jest naturalną substancją znajdującą się w naszym naskórku. Efektem ich działania jest rozpuszczenie połączeń między komórkami. Peeling enzymatyczny na skórę twarzy jest dobrym wyborem, ponieważ nie zawiera ściernych drobinek i nie powoduje ryzyka powstania mechanicznych podrażnień lub uczuleń.

Bardzo skutecznie skórę złuszczają peelingi z kwasami owocowymi, m.in. z kwasem glikolowym, mlekowym, cytrynowym, jabłkowym lub salicylowym. Tego typu kosmetyki są przeznaczone właściwie do każdego rodzaju skóry, ale przy skórze wrażliwej trzeba zachować szczególną ostrożność przy posługiwaniu się nimi.