Miechunka peruwiańska: nie daj się jesiennemu przeziębieniu

Cape gooseberry (physalis) in basket isolated on white background

Miechunka peruwiańska coraz częściej gości w polskich ogrodach oraz na polskich talerzach. Jednak warto po nią sięgać także w sezonie zwiększonej zachorowalności na przeziębienia i grypę, wzbogacając dietę w witaminę C oraz niezbędne mikroelementy.

Sezonowe obniżenie nastroju

Dłuższe jesienne dni, najczęściej chłodne albo bardzo deszczowe, wpływają negatywnie na samopoczucie. Najczęściej prowadzi to do ogólnego zniechęcenia, wydłużenia czasu potrzebnego do wykonywania najprostszych czynności oraz do osłabienia organizmu, czemu może towarzyszyć uczucie ciągłego zmęczenia. Mimo zniechęcenia oraz pogody warto się zmobilizować do aktywności fizycznej, która z pewnością korzystnie wpłynie na samopoczucie. Oprócz zmiany trybu życia warto także zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, w której powinny się znaleźć składniki wpływające na zwiększenie produkcji endorfin. Niedocenianym pod tym względem owocem jest miechunka peruwiańska, bogata w potas, odpowiedzialny za właściwe ciśnienie krwi, oraz za fosfor, który dostarcza energii oraz skraca czas niezbędny do wypoczynku.

Miechunka na przeziębienia

Sezon jesienno-zimowy sprzyja również zachorowaniom na przeziębienia. Z myślą o potencjalnej chorobie warto zadbać o odporność oraz wypracować takie nawyki, które powstrzymają rozwój infekcji. Jednym z ważnych czynników jest niewątpliwie aktywność fizyczna, która zmniejsza podatność organizmu na infekcje. W profilaktyce równie istotna jest dieta, w której powinny się znaleźć produkty bogate w witaminę C. Do takich produktów zalicza się czarną porzeczkę, dziką różę, cytrynę, natkę pietruszki, ale także owoce miechunki peruwiańskiej. Jak ją można podawać? Np. serwując herbatę z dodatkiem owocu miechunki, którą słodzi się miodem.

Jak wygląda miechunka peruwiańska?

Owoc miechunki jest znany od wielu stuleci, jej właściwości docenili już Inkowie, którzy owoce miechunki nazywali złotą jagodą ze względu na bogactwo witamin i minerałów. Miechunka zawiera 11,1 mg witaminy C w 100 gramach owocu. Zawiera również bardzo dużo witaminy A, która z kolei odpowiada za zdolność widzenia oraz za stan skóry. Witaminy z grupy B minimalizują stres, poprawiają również stan psychofizyczny. Według niektórych specjalistów od naturoterapii owoce miechunki mają działanie oczyszczające i zaleca się je w przypadku problemów gastrycznych, w szczególności przy zaparciach. Miechunkę stosuje się także jako środek moczopędny, przeciwzapalny i przeciwreumatyczny. Można ją spożywać w postaci suszonej, zastępując w ten sposób niezdrowe przekąski lub wykorzystując je jako dodatek do jogurtu czy musli. Z miechunki można także robić konfitury, dżemy oraz nalewki.

Miechunka zaliczana jest do owoców o dużej zawartości naturalnych antyoksydantów oraz multiwitaminą. Jej właściwości zdrowotne sprawiają, że zalicza się ją do kategorii superfruits – owoców o największych właściwościach odżywczych i zdrowotnych. Suszone owoce miechunki są bogate w błonnik, natomiast owoce surowe zawierają więcej żelaza niż szpinak i więcej potasu niż banany.