Jak dostać się z Krakowa do Berlina?

W stolicy Niemiec koniecznie trzeba zobaczyć pozostałości Muru Berlińskiego, Bramę Brandenburską, warto też zwiedzić liczne muzea. Na miejsce można dostać się samolotem, pociągiem, autobusem lub samochodem. Który środek transportu najlepiej sprawdzi się w przypadku turystów wyruszających z Krakowa?

Połączenie lotnicze na trasie Kraków – Berlin doceni każdy, kto chce dostać się na miejsce szybko i komfortowo. Może się także okazać, że bilet lotniczy jest tańszy niż kolejowy.

Jak wygląda lot z Krakowa do Berlina?

Osoby wyruszające z grodu Kraka muszą dostać się najpierw na Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach (KRK). To stamtąd realizowane są wszystkie połączenia międzynarodowe w regionie. Na miejsce można dostać się autobusami linii 208, 252, 308, także linią nocną 902. W ostatnich latach uruchomiono wygodne połączenie kolejowe – pociągi kursują na trasie Wieliczka – Kraków Lotnisko, zatrzymując się również na dworcu Kraków Główny. Istnieje także możliwość wynajęcia samochodu. Bezpośrednie połączenia lotnicze do Berlina realizowane są przez Ryanair, w przypadku innych linii trzeba liczyć się z przesiadką w Warszawie, Amsterdamie czy Düsseldorfie. Czas lotu do Berlina to około 80 minut, jednak w przypadku połączenia z przesiadkami czas ten znacznie się wydłuża. Na lotnisku trzeba także przejść odprawę i nadać bagaż. Samoloty lądują na berlińskim lotnisku Tegel (TXL). Aby dojechać do centrum, trzeba wsiąść w autobus przewoźnika JetExpressBus. Linia TXL dowozi podróżnych do samego centrum, na Alexanderplatz, a linia X9 kursuje do stacji kolejowej Zoologischer Garten. Można także wysiąść wcześniej i przesiąść się na miejską kolejkę lub metro. Bilety na autobus kupuje się w punkcie Tourist-Info lub w jednym z automatów biletowych.

Podróż do Berlina – pociągiem, samochodem, a może autobusem?

Alternatywą dla lotu samolotem jest podróż pociągiem. Wprawdzie aktualnie nie ma połączeń bezpośrednich, jednak z Krakowa można dojechać koleją do Poznania, gdzie zatrzymuje się pociąg, którym dotrzemy do celu. Tam pozostaje oczekiwanie i przesiadka do pociągu kursującego między Warszawą a Berlinem lub między Gdańskiem a Berlinem. Jeszcze inna opcja to podróż do Berlina z przesiadką w Poznaniu oraz Frankfurcie. Trzeba jednak pamiętać, że taka podróż będzie trwała minimum 9,5 godziny. To znacznie więcej niż w przypadku lotu samolotem, nawet po doliczeniu czasu potrzebnego na odprawę oraz podróży z lotniska do centrum. Z Krakowa do Berlina regularnie kursują wygodne autokary prywatnego przewoźnika. Cena jest bardzo okazyjne – to jedynie 100 zł. Mimo to podróż trwająca ponad 8 godzin dla wielu osób może okazać się zbyt męcząca. Ta sama trasa pokonana samochodem to minimum 6 godzin, jednak trzeba liczyć się z możliwymi utrudnieniami i korkami zarówno w Krakowie, jak i Berlinie. Zaletą jest fakt posiadania własnego środka transportu na miejscu oraz możliwość wzięcia większej ilości bagażu.