Grzybica pochwy – przyczyny, objawy i leczenie

Grzybica pochwy, nazywana również kandydozą, to infekcja dotykająca kobiety w każdym wieku. Wywołują ją grzyby z rodzaju Candida. Wykazują one duże powinowactwo do wilgotnych powierzchni skóry oraz błon śluzowych. Objawy są na tyle uciążliwe, że większość kobiet nie zwleka z wizytą u lekarza.

Objawy grzybicy pochwy

Charakterystyczne objawy grzybicy pochwy to gęste, serowato-białawe upławy oraz niezwykle uporczywy świąd okolic intymnych (przeczytaj również Swędzenie pochwy – czy zawsze jest objawem infekcji?)Kobieta może też odczuwać pieczenie i ból po stosunku. Choroba może objąć otaczającą skórę, powodując występowanie wykwitów na wewnętrznej powierzchni ud oraz wargach sromowych. Grzybica pochwy najczęściej dokucza kobietom w między 16. a 30. rokiem życia, co wiąże się z aktywnością seksualną.

Przyczyny grzybicy pochwy

Na grzybicę pochwy najbardziej narażone są kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, ciężarne oraz chorujące na cukrzycę. Do czynników zwiększających prawdopodobieństwo zachorowania zalicza się także:

  • dietę bogatą w cukry,
  • antybiotykoterapię,
  • ogólne osłabienie organizmu,
  • reakcje alergiczne na składniki nasienia, kosmetyki czy leki.

Grzybica pochwy może nawracać. Wówczas należy zwrócić uwagę na inne przyczyny występowania choroby, takie jak nieprawidłowa higiena osobista, noszenie bielizny ze sztucznych włókien, częste kąpiele w wodzie z perfumowanymi płynami. Każdy z tych czynników może powodować zaburzenia flory bakteryjnej pochwy, co skutkuje nawracającymi infekcjami.

Leczenie grzybicy pochwy

Grzybicę pochwy może wyleczyć wyłącznie lekarz ginekolog na podstawie wykonanej diagnozy. Dobiera on odpowiednią formę leczenia preparatami dopochwowymi lub doustnymi. Najczęściej stosowane są leki na bazie klotrimazolu, nystatyny oraz flukonazolu. Dokładna diagnoza infekcji jest konieczna, ponieważ ok. 15% bakterii candida albicans nie reaguje na leczenie standardowymi preparatami.

Po zakończeniu leczenia zalecane jest stosowanie preparatów zawierających pałeczki kwasu mlekowego. Przywracają one równowagę mikroflory bakteryjnej pochwy i zapobiegają nawrotom infekcji.