Atopowe zapalenie skóry – jak rozpoznać i leczyć tę chorobę?

Atopowe zapalenie skóry nazywane jest także egzemą lub wypryskiem atopowym. Do głównych objawów tego chorzenia zalicza się uporczywy świąd, suchość oraz zaczerwienie skóry. AZS jest chorobą przewlekłą przebiegającą z okresami emisji i remisji. Jej główną przyczyną jest skaza atopowa, czyli nieprawidłowa odpowiedź organizmu na czynniki alergizujące.

Jak rozpoznać AZS?

Zmiany związane z atopowym zapaleniem skóry zwykle zlokalizowane są w zgięciach kolan i łokci, a także na szyi i twarzy. W skrajnych przypadkach mogą objąć całe ciało. Bardzo często towarzyszą im inne schorzenia, np. alergiczne zapalenie spojówek, astma oskrzelowa lub katar sienny. Najwięcej przypadków AZS występuje u dzieci poniżej 5. roku życia.

U niemowląt charakterystycznym objawem są suche, zaczerwienione policzki, wyglądające jak lakierowane. Dziecko nadrywa sobie uszy, próbując sięgnąć do swędzących zmian. Chorobie towarzyszy ostry stan zapalny, strupy, nadżerki oraz sączące zmiany grudkowe. U starszych dzieci występuje suchość skóry, zmiany rumieniowo-grudkowe oraz strupy. W okresie młodzieńczym charakterystyczne objawy to nacieki zapalne, nadżerki oraz „polakierowane” płytki paznokciowe.

Leczenie AZS

Leczenie atopowego zapalenia skóry zależy od wieku dziecka oraz stopnia nasilenia zmian. Skóra chorego dziecka jest bardzo podatna na przesuszenie, dlatego konieczne jest intensywne natłuszczanie, pozwalające wyeliminować dokuczliwe objawy. Zalecane jest stosowanie odpowiednich kosmetyków, nazywanych emolientami, więcej informacji znajdziesz w artykule pt.”Emolient – co to jest i jak działa?.

W przebiegu AZS zalecane jest wyeliminowanie czynnika alergizującego, powodującego wystąpienie zmian. W cięższych przypadkach konieczne jest leczenie glikokortykosterydami, które hamują reakcję alergiczną. Często stosowane są leki przeciwhistaminowe, zmniejszające wydzielanie histaminy odpowiedzialnej za reakcję alergiczną. Przy zmianach nadkażonych bakteriami konieczne są maści zawierające antybiotyki. W przypadku, gdy objawy dotyczą nosa lub oczu, stosowane są leki miejscowe w formie kropli. Lekarze zalecają również probiotyki, które wspierają organizm w walce z alergią.